Domy z Hliny

Všetko o stavbe domov z hliny a recyklovaných materiálov.

Ekologické domy v Slovenskom podnebí – ako sa vyhnúť plesniam a vlhkosti?

Ekologické domy z rôznych prírodných materiálov ako slama alebo hlina (adobe) sú rozšírené skôr v zahraničí, ich popularita však pomaly narastá aj na Slovensku. A keďže u nás máme iné poveternostné podmienky, podnebie a počasie, pri ich stavbe je potrebné myslieť na prípadné problémy. Medzi časté problémy v našom podnebí patria plesne a vlhkosť, a to najmä v zimnom období. Ako sa im vyhnúť?

Vetrajte, vetrajte, vetrajte! Prvým a najdôležitejším krokom k zabráneniu tvorbe plesní je vetrať. Odporúča sa vetrať nárazovo a s vysokou intenzitou v dĺžke približne 10 minút, a to niekoľkokrát denne. Niektorým miestnostiam však treba venovať zvýšenú pozornosť. Najviac ohrozená je kúpeľňa, a to najmä z dôvodu zvýšenej vlhkosti, v ktorej sa plesniam tak darí. Ideálnym riešením je po sprche či kúpeli vyutierať sanitu dosucha, nenechávať v kúpeľni mokré uteráky a osušky a v zime vôbec nevypínať radiátory, ktoré máte v kúpeľni. Dodržiavať tieto pravidlá, aj keď sú možno zdĺhavé, sa vám určite vyplatí.

Ďalšou problémovejšou miestnosťou je kuchyňa, pretože sa v nej varí a teplota sa tak veľakrát rapídne mení. Kuchyňu vetrajte tiež hore spomínaným spôsobom, rozumné je používať aj digestor, ktorý odvedie nadbytočnú paru a tá sa tak nestihne podieľať na tvorbe plesní. V prípade, že odídete z domu, zabezpečte aspoň čiastočné vetranie tým, že necháte otvorené všetky interiérové dvere či okná.

Častou chybou je, že si ľudia vo svojich domoch nechávajú studenú miestnosť, v ktorej napríklad z dôvodu malého využívania nekúria. Spoliehajú sa na to, že ju vyhrejú ostatné izby. Tento spôsob je veľmi zlý, pretože v tejto miestnosti po otvorení okna nastáva rosenie okien a stien, čo priamo pôsobí na tvorbu plesní.

Vlhkosť sa ľahko drží v rohoch miestností, kde je cirkulácia vzduchu na nízkej úrovni. Preto sú tieto miesta na plesne veľmi náchylné. Ideálnym riešením je zabezpečiť výmenu vzduchu tým, že tieto rohy ponecháme voľné a neumiestnime do nich nábytok. Nábytok vo všeobecnosti umiestňujeme aspoň 10 centimetrov od stien.

Vlhkosť a s ňou spojené plesne sú nepríjemnosťou, ktorej sa však vieme vyhnúť. Riaďte sa týmito pravidlami a váš ekologický dom plesne nikdy nepostihnú!

Reklamy

About Lukas Cech

I quit a career in a 9-5 job to pursue my real values in life: help animals, learn and discover the world. Live the life I want, not what´s expected of me. Currently travelling across South America, learning about life, from endangered monkeys, through salsa to channeling stocks trading.

Informácia

This entry was posted on november 23, 2016 by in Postupy and tagged , , .
%d bloggers like this: