Domy z Hliny

Všetko o stavbe domov z hliny a recyklovaných materiálov.

Omietka a dom z hliny alebo slamy? Nič nemožné!

Dom z hliny je priam dokonalá eko konštrukcia, ktorá je stavaná s enormným prihliadnutím na prírodu a životné prostredie. Eko domy sú domami budúcnosti a ich využitie je už dnes čoraz populárnejšie. Aj tieto domy však potrebujú omietku.

Ak je ekologické bývanie vašim životným štýlom, rozhodne budete za využitie čo najprírodnejších materiálov aj vtedy, keď budete premýšľať nad omietkou. A ideálnym omietnutím hlinenej stavby je práve hlinená omietka. Tá funguje na báze vysokej paropriepustnosti, a tak dostatočne dýcha, čo je pre hlinené steny nevyhnutnosťou.

Hlinená omietka je ideálnym riešením nielen pre dom z hliny, ale aj adobe konštrukciu či dom zo slamy. Ak sa táto hruba-hlinena-omietka-slameny-domomietka položí správne a zabezpečí sa pred vodou, zvýši životnosť stavby až na stáročia. V zásade je používanie omietok a lepidiel fungujúcich na princípe cementu nevhodné. Ekologická stavba by mala byť naozaj ekologickou!

Hlinené omietky majú okrem svojej ekologickej hodnoty aj mnohé iné výhody. Vďaka svojej paropriepustnosti vylepšujú tepelné podmienky v dome a regulujú tak vlhkosť v interiéri. Ich nanášanie je podobné nanášaniu klasických omietok, je však časovo náročnejšie. Výsledok však vďaka jedinečnému vzhľadu bude rozhodne stáť za to! Najväčším plusom je však to, že sú vyrobené z prírodných materiálov – hlina, piesok a rastlinné vlákna. Ak si hlinenú omietku nevyrábate sami, môžete ju zakúpiť už ako hotovú.

Svojej kreativite môžete popustiť uzdu pri výbere farby omietky. Ponúka možností je široká. Je možné ponechať prírodnú hnedú farbu omietky alebo ju prifarbiť prírodnými pigmentmi, čo ešte umocní ekologickosť stavby. Treba však neustále myslieť na paropriepustnosť ako omietky, tak aj farby.

Reklamy

Informácia

This entry was posted on december 15, 2016 by in Adobe, Cob, Materiály, Postupy, Slama, Superadobe and tagged , , , .
%d bloggers like this: