Domy z Hliny

Všetko o stavbe domov z hliny a recyklovaných materiálov.

Aká je cena domu zo slamy?

Túžite vlastniť eko dom, no dom z hliny pre vás nepripadá do úvahy? Chcete ekologické bývanie ale bojíte sa finálnej ceny? Riešením pre vás môže byť dom zo slamy! Koľko táto ekologická stavba stojí?

Vo všeobecnosti platí, že sa cena nielen eko domu ale domov celkovo líši od špecifikáciíveľkosť, lokalita, materiály. Ak však berieme do úvahy dom zo slamy a zgeneralizujeme ho, približná cena sa dá vypočítať.

Aj keď je slama celkom lacný materiál – približne 2€ za bal, pričom na menší rodinný dom týchto balov potrebujete 500 – cenu domu tým výrazne neznížite. Z časti je to preto, lebo slama slúži najmä ako tepelná izolácia a neplní tak nosnú funkciu. Samozrejme, použitím ďalších materiálov a doplnkov môže aj stena zo slamených balov túto funkciu plniť.

Rozdiel v cene spôsobí aj spôsob stavania domu – či sa rozhodnete pre firmu alebo sa rozhodnete postaviť si dom svojpomocne. Stavbu domu zo slamy sa odporúča vložiť do rúk skúsenejprofesionálnej firme. Orientačná cena sa v tomto prípade pohybuje v hodnote 1.000,-€/m2 úžitkovej plochy domu. V prípade, že sa rozhodnete stavať na vlastnú päsť, od ceny odpočítajte vlastnú prácu, čo je približne 50%. Cena domu by sa potom pohybovala vo výške približne 500,-€/m2. Treba však myslieť na to, že ak pracujete na vlastnom dome, nepracujete nikde inde a tým pádom vám neprichádzajú financie.

Ak ste však odhodlaný a šikovný, spôsob si určite nájdete. Investícia do ekologického domu zo slamy sa vám rozhodne vyplatí a vráti!

Reklamy

Informácia

This entry was posted on február 22, 2017 by in Materiály, Slama, Technológie and tagged , , .
%d bloggers like this: