Domy z Hliny

Všetko o stavbe domov z hliny a recyklovaných materiálov.

Cob stavba na Slovensku

Cob stavba alebo dom z hliny je aj na Slovensku čoraz častejšou formou bývania. Práve ekologické bývanie je to, po čom ľudia túžia a je dôvodom ich rozhodnutia bývať v eko dome. Prírodné materiály, z ktorých sú vyrobené domy z hliny, ale aj z adobe či domy zo slamy sú citlivé na okolitú teplotu. Ako teda bude reagovať cob stavba na počasie v našej zemepisnej šírke?

Teplejšie obdobia nie sú pre stavby z hliny problémom. Nepríjemnosti môžu nastať najmä počas zimy a chladnejších období roka. Aj keď na Slovensku nie sú zimy také chladné, ako vyššie na severe, stále treba myslieť na uchovanie tepla v dome. Dom z hliny sa nemôže pochváliť veľkou hodnotou izolácie na svoju hrúbku – najmä z dôvodu, že je vyrobený z hliny. Jedným zo spôsobov je teda vyrobiť hrubú stenu. Toto však môže byť dvojsečná zbraň. Ako to?

Veľká masa hliny pracuje dvomi spôsobmi – môže držať teplo alebo držať chlad. Ak teda masa príjme veľké množstvo chladu, vyžaduje obrovské množstvo energie na to, aby sa dostala na príjemnú teplotu. Toto však môže byť výhodou vtedy, keď dokážeme túto masu ohriať na požadovanú teplotu. V chladnom období je potom oveľa menej pravdepodobné, že hlina stratí svoju teplotu. Ak teda na začiatku jari má stavba 27 stupňov, vyžaduje len veľmi málo energie na to, aby si túto hodnotu udržala. Kľúčom je teda správna a inteligentná práca s hlinou ako materiálom a s jej tepelnými vlastnosťami.

A ako ešte viac znížiť tepelné straty cob stavby? Využívajte vykurovanie slnečnými lúčmi a inteligentne umiestnite stavbu tak, aby dostala čo najviac slnka. Steny môžete posilniť o tepelnú izoláciu, ktorá sa postará o ideálne tepelné podmienky a zabráni prehrievaniu či príliš veľkému chladu. Ak bude v interiéri pec či krb, využite ich na vyhrievanie hlinenej masy a spojte príjemné s užitočným!

Reklamy

Informácia

This entry was posted on jún 30, 2017 by in Cob.
%d bloggers like this: