Domy z Hliny

Všetko o stavbe domov z hliny a recyklovaných materiálov.

Pasívne vykurovanie eko stavieb

Eko dom je dokonalá ekologická stavba, ktorá berie ohľad na životné prostredie a prírodu. Takouto stavbou môže byť dom z hliny, dom zo slamy, cob stavba alebo dom z adobe. Všetky konštrukcie sú vyrábané so zreteľom na Zem. Svoje ekologické bývanie však môžete ešte vylepšiť. Riešením je pasívne vykurovanie slnkom!

Priame solárne vykurovanie

Tento spôsob patrí k najjednoduchším a najlacnejším – teplo je zo slnečných lúčov zozbierané a obsiahnuté na určitom priestore. Eko konštrukcia je tak vyhrievaná priamo slnkom a táto metóda pasívneho vykurovania je tak vhodná pre akúkoľvek stavebnú plochu.

Orientácia

Sústredenieorientácia patria k ďalším dôležitým faktorom, ktoré podporujú pasívne vykurovanie eko stavieb. Ak sú tieto atribúty usporiadané rozumne už na začiatku samotnej stavby, zo slnečných lúčov môžete vyťažiť naozaj maximum. Povrch budov musí byť slnku vystavený počas najväčšej časti dňa a roka.

Tepelná masa

Tepelná masa je hodnota odolnosti materiálu voči zmenám teploty. Objekty, ktoré sú vyrobené z materiálov s vysokou hodnotou tepelnej masy teplo absorbujú a uchovajú si ho. Do objektu ho potom púšťajú kontinuálne. Táto hodnota je pre efektívne pasívne vykurovanie slnkom priam kľúčová a to najmä v lokalitách, kde sa teplota cez deň a v noci výrazne mení.

Trúbková stena

Tepelná masa a priame využitie solárnych lúčov v jednom – to je systém trúbkovej steny. Tmavá stena s vysokou hodnotou tepelnej masy nasmerovaná k slnku s prístupom vzduchu dnu – ideálne a kompletné riešenie pasívneho vykurovania.

Otvory na vykurovanie

Okná a iné otvory prinášajú do interiéru teplo zo slnečných lúčov a navyše môžu toto teplo aj vypustiť a vy si tak môžete nastaviť teplotu akú požadujete. Aj tieto však musia byť umiestnené inteligentne a tak, aby čo najviac využívali slnečné teplo čo možno počas najväčšej časti roka.

Reklamy

Informácia

This entry was posted on júl 30, 2017 by in Adobe, Cob, Slama, Superadobe, Technológie and tagged .
%d bloggers like this: