Domy z Hliny

Všetko o stavbe domov z hliny a recyklovaných materiálov.

Typy hlinených stavieb

Hlinené domy boli odjakživa súčasťou architektúry po celom svete a aj na Slovensku. Dom z hliny alebo dom zo slamy ste našli na každom kroku a rastúcej obľúbenosti sa tešia aj dnes. Existuje však hneď niekoľko typov a technik stavieb týchto ekologických domov.

 

Cob stavba

Cob stavba ja vytvorená pomocou vrstvenia a nakladania stien. Táto technika je najjednoduchším spôsobom stavby hlinených stien. Proces je jednoduchý – hlina zmiešaná s rezanou slamou sa navrstvuje na seba, a to bez akejkoľvek opornej konštrukcie. Keď vrstva aspoň čiastočne vyschne, navrství sa na ňu ďalšia. Po dokončení procesu nakladania sa steny vyrovnajú osekaním a po ich vyschnutí sa vysekajú dverné a okenné otvory.

 

Nabíjanica

Táto ekologická konštrukcia sa stavia pomocou nabíjanej techniky. Navlhčená hlina sa zmieša so sekanou slamou do doskového debnenia. Vrství sa pomocou nabíjania – 10 cm vrstva hliny sa nasype a pomocou dreveného ubíjadla sa ubíja. Proces sa opakuje až pokým sa nevyplní celé debnenie. Do nabíjaných stien je možné vkladať kamene, čo výrazne zlepší súdržnosť a stabilitu. Po dokončení steny sa vyseknú dverné a okenné otvory. Technika je vhodná na jar, pretože vtedy má nakopaná hlina priam ideálnu vlhkosť a stena vyrobená touto technikou je tak pevnejšia ako vrstvená.

 

Válok

Válok je bochník hliny v rozmeroch 25-36 cm dlhý, približne 20 cm široký a 9-12 cm vysoký, ktorý je vyrábaný ručne. Tieto války sa vytvoria z hliny, ktorá sa pred samotným spracovaním navlhčí, pridá sa do nej rezaná slama, rastlinné vlákna, popol alebo zvierací trus či vápno. Války sa sformujú ručne a následne sa sušia na slnku. Počas procesu stvrdnú a získajú svoju objemovú stálosť. Nevýhodou však je, že tieto války musia vyschnúť naozaj dôkladne, čo môže trvať aj dva roky. Pokiaľ by vysýchali v murive, v stenách vznikajú trhliny a omietka z nich opadáva.

 

Adobe

Domy z adobe patria k najpopulárnejším riešeniam hlinených domov. Ide o surové, nepálené pravouhlé tehly, ktoré sú vytvorené z adobe – kombinácie slamy, hliny, piesku, vody a pliev či štetín. Tehly sa pripravujú rovnako ako války a natláčajú sa do formy. Po vyklopení je nevyhnutné ich dôkladné vysušenie. Následne sa vodorovne murujú pomocou hlinenej malty. Táto technika je pevnejšou ako válková.

Medzi ostatné techniky patria napríklad pletená stavba, lepenicová stavba, hrázdená konštrukcia či mačinovanie.

Reklamy

Informácia

This entry was posted on september 22, 2017 by in Adobe, Cob, Materiály, Postupy, Recyklované materiály, Superadobe, Technológie, Uncategorized.
%d bloggers like this: