Domy z Hliny

Všetko o stavbe domov z hliny a recyklovaných materiálov.

Výhody konštrukcií z adobe

Aj keď by ste možno povedali, že má súčasná architektúra svoje materiálové „stálice“, aj v dnešnej dobe sa na stavbu domov využívajú materiály spred stáročí či dokonca tisícročí. Jedným z nich je aj adobemateriál vyrobený z kombinácie hliny, piesku a slamy. Nečudujte sa teda, keď aj v súčasnosti narazíte na dom z hliny. A prečo sa architektúra vracia k svojim koreňom?

  1. Ekologické riešenie

Ekologické bývanie je dnes moderné a pomaly sa stáva prioritou konštruktérov. Adobe sa teší obľube aj vďaka tomu, že má na naše životné prostredie priam nulový negatívny dopad. Dom zo slamy či z hliny je vyrobený z prírodných materiálov, ktoré sú prostrediu prirodzené – piesok, hlina, slama či voda. Ekologická stavba z adobe teda zodpovedne myslí na prírodu a nezaťažuje ju.

  1. Ekonomicky výhodné

Okrem toho, že je dom z adobe skvelá eko konštrukcia, veľmi výhodná je aj ekonomicky. Samozrejme – ako pri všetkých konštrukciách – aj pri stavbe domu z adobe záleží na konkrétnych špecifikáciách: veľkosť, poloha či orientácia. Vo všeobecnosti však platí, že sú domy z adobe cenovo porovnateľné k preferovaným materiálom akým je napríklad betón. Investícia to takejto stavby si drží svoju hodnotu od začiatku až po prípadný predaj domu. Lacné materiály však neznamenajú nižšiu kvalitu! Práve naopak, adobe sa teší mnohým výhodám, vďaka ktorým predbieha ostatné materiály. Ak je teda cena pre vás základným faktorom, dom zo slamy a z adobe je ideálnym riešením.

  1. Trvácnosť a odolnosť

Dom z hliny rovná sa dokonalá odolnosť a dlhá trvácnosť. Táto rovnica platí vďaka skvelým vlastnostiam adobe. Jeho tlaková sila mu umožňuje podporovať aj extrémne ťažké strechy a materiály sú veľmi odolné aj voči poveternostným podmienkam. Potrebujete dôkaz? Keďže sa tento materiál používa už tisícročia, stačí sa pozrieť na domy starých civilizácií v Južnej Amerike či Afrike, ktoré porazili čas a stále majestátne stoja.

  1. Šetrenie energie

Ako som už spomínal, eko dom z adobe je naozajstná ekologická stavba. Myslí na životné prostredie ale aj na šetrenie energie. Adobe patrí k energeticky najšetrnejším materiálom na svete a dom z hliny je tak ideálnym riešením ako počas zimy tak aj v lete. Hlina a piesok počas chladných období absorbujú energiu zo Slnka a vpustia ju dnu. V lete potom tento materiál uschováva chlad z noci a pobyt v Adobe dome aj príjemný počas dňa.

Ekologické a ekonomické výhody adobe je kvôli rastúcej potrebe ekologického bývania nemožno ignorovať. Preto sa tento materiál teší stúpajúcej popularite a je tak ideálnym riešením pre stavbu domu.

Reklamy

Informácia

This entry was posted on november 10, 2017 by in Adobe, Materiály, Superadobe.

Navigácia

%d bloggers like this: