Domy z Hliny

Všetko o stavbe domov z hliny a recyklovaných materiálov.

Čo sú to hlinené domy?

Pod pojmom “Hlinený dom” sa skrýva viac typov domov, alebo viac typov stavby, ale v krátkosti sa jedná o domy, ktoré sú postavené z jednoduchých, prírodných a recyklovateľných materiálov, ktoré sú dostupné v našom okolí, hlavne hlina, piesok, slama, voda a drevo, skrátene, dom z hliny.

Tento spôsob stavby nie je nič nové, používa sa už stovky rokov a dá sa nájsť všade okolo sveta.

Prečo stavať s hlinou?

Existuje veľa dôvodov, prečo stavať z hlinou, väčšina ľudí si tento spôsob vyberie z ekologického hľadiska – dom z hliny používa materiály, ktoré sú prirodzené v prírode, neobsahujú chemikálie a nepotrebujú byť vyrobené vo veľkých množstvách firmami, ktoré ničia prostredie emisiami a spotrebujú veľké množstvo energie.

Ďalšou výhodou je fakt, že väčšina materiálov potrebných na stavbu hlinených domov, sú priamo dostupne na mieste stavby – hlina, voda, slama sa dá nájsť všade, v každej Slovenskej dedine.

Keďže všetky materiály na takejto stavbe sú prírodné, celý dom si privlastní tieto vlastnosti ako napríklad prírodná tepelná izolácia hliny a slamy, čo znižuje náklady na vyhrievanie.

Estetika takýchto stavieb je ďalším silným faktorom, prečo si ľudia vyberajú domy z hliny. Zabudnite na bežné rovné steny, kúty a kockaté domy. Pretože na stavbu sa nepoužívajú tehly, kvádre a iné bežné stavebné bloky, otvorí sa vám nový svet, plný ladných kriviek, okrúhlych domov a okien, útulnúch kútov, ktoré splývajú s domom a integrovaný nábytok, ktorý je časťou domu, postavený v tom istom čase ako celý dom. Vaše možnosti na experimentovanie sa znásobia, ale samozrejme, stále je potrebné myslieť na bezpečnosť celej stavby a statiku.

A nesmiem zabudnúť aj sociálny faktor takýchto stavieb – kedže nepotrebujete komplikované znalosti, tak si na stavbu môžete zavolať priateľov, rodinu, známych a takto sa spolu podielať na tvorbe niečoho zaujímavého. Nenechajte sa ale zmýliť, stále sa jedná o ťažkú prácu, na ktorú potrebujete odhodlanie. Ale ako to my Slováci vieme, vyhrnieme si rukávy, “štamperlik” do jednej a druhej nohy a ide sa do toho!

Typy hlinených domov

Existuje veľa variácií materiálov, z ktorých sa dá postaviť hlinený dom, ale tieto sú tie najbežnejšie:

  • Cob (hlina, piesok, voda, slama sa lepia dokopy vo vrstvách, bez tehál)
  • Adobe (tehly z hliny, piesku, vody a slamy)
  • Superadobe (mechy naplnené hlinou sa ukladajú na seba ako tehly a upevnia sa drevom)
  • Daub (materiál z hliny, vody, piesku a slamy sa lepí na drevenú alebo bambusovú konštrukciu)
  • Stláčaná hlina (rammed earth – vrstvy hliny sa utláčajú v drevenom lešení)
  • Slamené balíky (dom sa postaví zo slamených balíkov a omietne hlinou)
Reklamy
%d bloggers like this: